سن و سرطان

آیا سن و سرطان رابطه دارند ؟

آیا سن و سرطان رابطه دارند ؟

بعضی از سرطان‌ها در سنین 50 تا 60 سالگی شیوع زیادی دارند ولی با افزایش سن میزان شیوعشان کمتر می‌شود مثل سرطان پستان در خانم‌ها، که حداکثر سن شیوع آن در ایران 50 سالگی است و از 60 سالگی به بعد شیوع آن کمتر می‌شود و بعد از 70 سالگی به کمترین میزان خود می‌رسد. این نوع سرطان‌ که چنین روندی دارد، اگر در جوان‌هایی با سن کمتر از 40 و قبل از یائسگی دیده شود، وضعیت وخیم‌تری برای بیمار ایجاد خواهد کرد؛ درمان‌ها دشوارتر و تهاجمی‌تر است و ممکن است حتی طول عمر بیمار نیز کاهش یابد اما بدن خانم‌ها بعد از یائسگی ویژگی‌هایی دارد که باعث کاهش بروز و شدت سرطان می‌شود. برخی سرطان‌ها هم در افراد مسن زیاد دیده می‌شوند و شدت بیشتری هم دارند. یکی از این سرطان‌ها، سرطان تیرویید است. سرطان تیرویید در جوان‌ها به شدت سالمندان نیست و به درمان پاسخ بهتری می‌دهد. ولی بعضی سرطان‌ها مانند سرطان لوزالمعده مختص سنین بالاست و بعد از 50 سالگی شیوع بیشتری دارد. سرطان پروستات نیز بعد از 70-60 سالگی بروز می‌کند.
اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم سرطان در جوانان بیشتر دیده می‌شود یا سالمندان؟ باید گفت؛ میزان بروز برخی از سرطان‌ها در سالمندان بعد از 80-70 سالگی خیلی کاهش می‌یابد اما کنترل یا غربالگری و راه‌های پیشگیری در سالمندان تفاوتی با دیگر سنین ندارد و توصیه‌ها برای همه افراد در تمام سنین مشابه همدیگر است. افراد مسن یا جوان حتما باید شیوه زندگی سالمی داشته باشند، ورزش کنند و به اندازه کافی تحرک بدنی داشته باشند. از مصرف غذاهای پرچرب، فست‌فود و غذاهای مضر پرهیز کنند و انواع سبزی‌ و میوه‌های تازه را حتما در برنامه غذایی خود بگنجانند. برای پیشگیری از بروز سرطان دستور‌العمل‌هایی که برای هر نوع سرطانی وجود دارد را به کار ببرند. مثلا برای جلوگیری یا تشخیص زودرس از ابتلا به سرطان کولون یا روده بزرگ حتما از 60-50 سالگی هر 3 سال یکبار کولونوسکوپی شوند و بعد از اینکه 2 بار جواب منفی بود، هر 5 تا 10 سال یکبار این کار را انجام دهند. آزمایش‌ها و معاینات پزشکان نیز کمک زیادی به تشخیص سرطان می‌کند. قابل توجه اینکه آزمایش خون نشان‌دهنده ابتلا به سرطان خون نیست. این کار اشتباه است و می‌تواند منجر به صرف هزینه‌های بسیار زیاد بعدی شود و اگر سالمندی به پزشک مراجعه و چنین آزمایشی درخواست کند، پزشک حتما باید در این باره به‌طور کامل با وی صحبت کند و راه‌های درست و علمی را به سالمند پیشنهاد کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت های مفید: قانون جذب - دارالترجمه - صادرات به عراق - سایت سلامت، تغذیه و زنان - جاهای دیدنی شیراز - دانلود سوالات آیین نامه رانندگی pdf - درمان چاقی - ابزار - تعمیرات ماشین لباسشویی - عمل بینی -ارتودنسی غرب تهران - لمینت دندان - هزینه ارتودنسی - قیمت ارتودنسی - خرید پکیج لاغری نیوشا - اصلاح طرح لبخند - بلیط هواپیما - لیفت صورت - ترخیص کالا - عمل بینی
به پارال طب در گوگل امتیاز دهید :)