کیسه صفرا

برداشتن کیسه صفرا عوارض دارد؟

افرادی که دچار مشکلات کیسه صفرا می شوند در برخی موارد از طرف پزشک با عمل جراحی مواجه می شوند که در این مورد برای خیلی ها این سوال پیش می آید که آیا برداشتن کیسه صفرا عوارضی دارد یا نه؟ با ما همراه باشید تا به جواب این سوال برسید.

سنگ کیسه صفرا

نخستین علامت ابتلا به سنگ کیسه صفرا “کولیک صفراوی” است و در این حالت وقتی فرد غذای چرب مصرف می‌کند، احساس درد شدید کبد به سراغ او می‌آید که ممکن است باعث شود پشت و قلب او و شانه راستش تیر بکشد، با این حال ۴۰ درصد موارد بدون علامت هستند.

علل ابتلا به مشکلات صفرا

بر اثر مصرف غذای چرب، کیسه صفرا منقبض شده و باعث می‌شود ماده صفرا وارد روده شود. بیشتر از ۹۸ درصد ماده صفراوی در قسمت انتهایی روده باریک دوباره جذب و وارد یک حوضچه صفراوی می‌شود. سیکل ریختن صفرا داخل روده و جذب دوباره‌اش در انتهای آن و برگشتش به کبد دائما در طول روز تکرار می‌شود. اگر فرد به یک بیماری مبتلا باشد که در پی آن گردش صفراوی به هم بخورد در نتیجه صفرا دیگر جذب نشود و غلظت اسیدهای صفراوی کاهش یابد، فرد در معرض ابتلا به سنگ کیسه صفرا قرار می‌گیرد.

کولیک صفراوی

کولیک صفراوی نخستین علامت ابتلا به سنگ کیسه صفرا است. در این حالت وقتی فرد غذای چرب مصرف می‌کند، احساس درد شدید کبد به سراغ او می‌آید که ممکن است باعث شود پشت و قلب او و شانه راستش تیر بکشد. در این حالت معمولا بیمار تصور می‌کند دچار حمله قلبی شده است. در حالی که علت ابتلای او به درد قلبی، سنگ کیسه صفرا بوده است. کولیک صفراوی از ۱۵ دقیقه شروع و تا شش ساعت هم ادامه می‌یابد.
گاهی اوقات ممکن است سنگ کیسه صفرا با التهاب کیسه صفراوی همراه شود، در این حالت علاوه بر درد محل کیسه صفرا، این ناحیه کاملا حساس می‌شود. گاهی سنگ تولید شده از کیسه صفرا در مجرای میان کیسه تا روده می‌افتد در این صورت گاهی ماده صفرا از مجرا وارد روده شده و باعث می‌شود چشم‌های بیمار کاملا زرد شده و تب کند. به این حالت «کلانژیت» نیز گفته می‌شود که اگر به موقع به فرد رسیدگی نشود، ممکن است به علت عفونت شدید، جان خود را از دست بدهد.

علائم کیسه صفرا

به طور کلی زرد شدن رنگ چشم، تغییر رنگ ادرار، تهوع و استفراغ از جمله علائم کلانژیت هستند.

درمان کیسه صفرا

اگر کیسه صفرا جراحی نشود، باعث عفونت و انتشار آن خواهد شد: ممکن است گاهی سنگ کیسه صفرا داخل روده باریک بیفتد و فرد با علائم درد ، تهوع و استفراغ شدید، به دنبال انسداد روده باریک مراجعه کند.
این اتفاق به ویژه در زنان مسن رخ می‌دهد. معمولا برای سنگ‌های صفراوی بدون علامت، احتیاجی به اعمال جراحی نیست.اما استثناهایی نیز در این خصوص وجود دارد.
به عنوان مثال اگر بیمار شغل‌های حساسی چون خلبانی داشته باشد، علت اینکه ممکن است بروز کولیک صفراوی در آسمان، وی را از ادامه پرواز باز دارد، حتی اگر بیماری‌اش بدون علامت باشد، آن را تحت اعمال جراحی قرار می‌دهیم.
همچنین اگر سنگ کیسه صفرا بیش از سه سانتیمتر باشد، علت این است که خطر سرطان کیسه صفرا در فرد بالا می‌رود، حتی در صورت بدون علامت بودن ابتلا، کیسه صفرا را به طور کامل برمی‌داریم.
علاوه بر این، اگر جداره کیسه صفرا آهکی شده باشد، به علت خطر سرطان، فرد را تحت عمل جراحی قرار می‌دهیم. باتمام این گفته ها عوارضی در کار نخواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت های مفید: قانون جذب - دارالترجمه - صادرات به عراق - سایت سلامت، تغذیه و زنان - جاهای دیدنی شیراز - دانلود سوالات آیین نامه رانندگی pdf - درمان چاقی - ابزار - تعمیرات ماشین لباسشویی - عمل بینی -ارتودنسی غرب تهران - لمینت دندان - هزینه ارتودنسی - قیمت ارتودنسی - خرید پکیج لاغری نیوشا - اصلاح طرح لبخند - بلیط هواپیما - لیفت صورت - ترخیص کالا - عمل بینی
به پارال طب در گوگل امتیاز دهید :)