زن زیبای خوابیده

حرف زدن در خواب

آیا به شما گفته شده که در خواب حرف می زنید؟ حرف زدن در خواب در میان کودکان زیر 10 سال بسیار شایع و درمیان بزرگسالان نیز حدود 5 درصد شیوع دارد. حرف زدن در خواب می تواند در هرمرحله ای از خواب اتفاق بیوفتد ولی در ابتدای خواب و در خواب سبک شایع تر است.

در گذشته تصور می شد که حرف زدن در خواب در حین خواب دیدن (رویا بینی) رخ می دهد اما امروزه هیچ شواهدی به نفع این ادعا وجود ندارد و گفته می شود که حرف زدن می تواند در هرمرحله ای از خواب رخ دهد. این پدیده غالباً بی خطر است، به ویژه اگر با فلج خواب یا کابوس همراه نباشد. در واقع مهم ترین مشکلی که این پدیده می تواند ایجاد کند، نارضایتی شریک یا همسر فرد مبتلاست.

عوامل ایجاد کننده:

  • استرس های هیجانی
  • مصرف برخی از داروها
  • تب
  • سوء مصرف مواد
  • وحشت خواب
  • مشکلات خواب REM

چه باید کرد؟‌

هیچ راه حل قطعی برای درمان صحبت کردن در خواب وجود ندارد. تنها راهکار این است که فرد باید بهداشت خواب را رعایت کند. از خوردن مواد سنگین و داروهای بدون تجویز پزشک، نوشابه های گازدار و سایر مواد حاوی کافئین پرهیز کند. همچنین ورزش به عنوان یک راه برای تخلیة هیجانی می تواند با کاستن از استرس های روزانه میزان صحبت کردن در خواب را کاهش دهد.

نکته: حرفهای حین خواب می تواند احمقانه ، ترسناک، جدی ، و یا حتی زشت و به دور از ادب باشد. معمولا حرف زدن در خواب اختلال جدی محسوب نمی شود ولی این مشکل می تواند به دلیل :کمبود خواب،عدم رعایت بهداشت خواب،استفاده از الکل،اضطراب و استرس و استفاده از برخی از داروها باشد. اطلاعاتی که فرد در هنگام خواب می دهد، عموماً فاقد معنا هستند و اطرافیان باید از تمسخر افراد یا دست انداختن آنها به دلیل حرف هایی که در خواب زده اند، پرهیز نمایند. هیچ کس مسئولیتی در قبال حرف هایی که در خواب زده ندارد و نباید مورد مواخذه و بازخواست یا تمسخر قرارگیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت های مفید: قانون جذب - دارالترجمه - صادرات به عراق - سایت سلامت، تغذیه و زنان - جاهای دیدنی شیراز - دانلود سوالات آیین نامه رانندگی pdf - درمان چاقی - ابزار - تعمیرات ماشین لباسشویی - عمل بینی -ارتودنسی غرب تهران - لمینت دندان - هزینه ارتودنسی - قیمت ارتودنسی - خرید پکیج لاغری نیوشا - اصلاح طرح لبخند - بلیط هواپیما - لیفت صورت - ترخیص کالا - عمل بینی
به پارال طب در گوگل امتیاز دهید :)