روغن گیاهی و سلامت

روغن گياهی، بهترین و بدترین آن

روغن از موادی است که در تهیه اکثر غذاها استفاده می شود و در سلامتی بدن نقش مهمی دارد. برای اینکه بدانید کدام روغن ها برای مصرف مناسب هستند در این مقاله از پارال طب به بررسی برخی روغن های گیاهی پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

روغن گیاهی چه به صورت جامد یا مایع یا كره ی گیاهی (مارگارین) باشد، به هیچ وجه كلسترول ندارد.
البته شركت های سازنده این حقیقت را خوب می دانند، زیرا در روغن گیاهی كلسترول وجود ندارد ولی همچنان روی محصولات خود می نویسند كه این روغن كلسترول ندارد، زیرا می خواهند وانمود كنند كه این شركت كلسترول محصول را جدا كرده است (جهت تبلیغات تجارتی و فروش بیشتر).

كره ی گیاهی و روغن های جامد گیاهی همان ارزش را دارد.. كالری همه ی روغن ها چه جامد وچه مایع مساوی است و هر یك قاشق 120 كالری دارد و هر 100 گرم 900 كالری دارد.

پس وقتی می گوییم كه فلان روغن خوب است، متأسفانه بعضی از آن این طور برداشت می كنند كه این روغن چاق نمی کند ولی حقیقت امر این است كه برای چاق شدن، همه روغن ها، جامد یا مایع، گیاهی یا حیوانی به همان اندازه چاق می كنند ولی از نظر سلامتى، تفاوت زیادی دارند. بیشتر روغن های مایع نسبتاً سالم است و درجه ی سلامتی آن بستگی به مقدار اسیدهای اشباع شده ی آن دارد كه هرچه میزان اشباع روغن بیشتر باشد، ضرر آن روغن بیشتر است.

درصد اشباع بعضی روغن ها

  • روغن زیتون، كانولا، ذرت و آفتابگردان 12%
  • روغن سویا، كنجد 15%
  • روغن پنبه دانه 22%
  • روغن بادام زمینى 24%
  • روغن كره ی گیاهى 65%
  • روغن هسته خرما 83%
  • روغن نارگیل 90%

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت های مفید: قانون جذب - دارالترجمه - صادرات به عراق - سایت سلامت، تغذیه و زنان - جاهای دیدنی شیراز - دانلود سوالات آیین نامه رانندگی pdf - درمان چاقی - ابزار - تعمیرات ماشین لباسشویی - عمل بینی -ارتودنسی غرب تهران - لمینت دندان - هزینه ارتودنسی - قیمت ارتودنسی - خرید پکیج لاغری نیوشا - اصلاح طرح لبخند - بلیط هواپیما - لیفت صورت - ترخیص کالا - عمل بینی
به پارال طب در گوگل امتیاز دهید :)