سرمازدگی در هوای سرد زمستان

سرمازدگی و راه های درمان

سرمازدگی با قرار گرفتن در معرض هوای سرد ایجاد می شود به خصوص اگر که با یک باد سرد همراه باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد سرمازدگی و روش های مقابله و درمان آن اطلاعات مفیدی را کسب کنید.

در سرما زدگی چه اتفاقی می افتد؟

در سرمازدگی رگ های خونی محیطی منقبض می شوند تا گرمای درونی بدن حفظ شود و هر چند دقیقه رگ ها باز شده و خون رسانی انجام می شود ولی اگر سرما خیلی شدید شود و فرد مدت زیادی در این سرما قرار گیرد بدن برای حفظ اندام های داخلی، اندام های محیطی را فدای اندام های داخلی می کند اندام یخ زده در ابتدا دردناک شده و سپس بی حسی می شود. معمولا رنگ اندام رنگ پریده و کبود است.

آسیب سرمازدگی را می توان به صورت سطحی یا عمیق طبقه بندی کرد. بسته به عمق بافت صدمه دیده آسیب های سرمازدگی ممکن است سطحی و روی پوست و یا بافت زیر جلدی باشد در حالی که جراحات عمیق یخ زدگی فراتر از بافت زیر جلدی گسترش یافته و شامل تاندون ، عضلات، اعصاب و حتی استخوان می شود.

اگر شما متوجه شدید که پوستتان لکه لکه، رنگ پریده و سوزن و سوزن در دست ها، پاها، بینی، گوش و یا گونه ها شد، پس از آن شما در مرحله شروع خطر در آب و هوای سرد هستید این هشداری به نام سرمازدگی است و اگر شما سریع عمل کنید و به یک اتاق گرم و سرپناه بروید به طور کامل برگشت پذیر است.

اگر شما از علائم هشدار دهنده سرمازدگی در برابر سرما، چشم پوشی کنید به احتمال قوی یخ زدگی توسعه می یابد. این جایی است که کریستال های کوچک یخ در بافت پوست شما شروع به شکل گیری می کند.
در بسیاری از موارد و با مراقبت مناسب از یخ زدگی معمولا بهبودی کامل انجام می شود با این حال، شما باید به سرعت عمل کنید.

چه کسی در معرض خطر سرمازدگی است ؟

افراد بسیار جوان و مسن ، افراد با شرایط پزشکی مانند بیماری قلبی یا دیابت، در معرض خطر هستند، همچنین، برخی از داروها می توانند ریسک فرد را در ابتلا به این بیماری های مرتبط با آب و هوای سرد افزایش دهد چرا که آنها با سیستم تنظیم حرارت بدن تداخل می کند.

علائم سرمازدگی

افراد مبتلا به یخ زدگی سطحی ممکن است علائم و نشانه های زیر را داشته باشند.

 • درد و سوزش
 • سوزن سوزن شدن پوست
 • بی حسی
 • پریدگی رنگ پوست
 • وجود تاول در پوست

علائم و نشانه های سرمازدگی عمیق

 • از دست دادن کامل حس
 • رنگ پریدگی شدید (لکه لکه، زرد، آبی، خاکستری)
 • سیاه شدن

مراحل سرمازدگی

مرحله اول سرمازدگی

مرحله اول از یخ زدگی frostnip است. یک فرم خفیف سرمازدگی که در آن پوست شما قرمز می شود و احساس بسیار سردی دارید ادامه قرار گرفتن در معرض سرما منجر به بی حسی در منطقه آسیب دیده می شود وقتی پوست خود را گرم می کنید ، شما ممکن است درد و احساس سوزش داشته باشید Frostnip آسیب همیشگی به پوست نمی رساند.

پوست سرمازده شدید

مرحله دوم بخ زدگی

مرحله دوم از سرمازدگی، یخ زدگی سطحی است. پوست قرمز سفید و یا بسیار کم رنگ به نظر می رسد ممکن است پوست نرم باقی بماند اما برخی از بلورهای یخ ممکن است در بافت تشکیل شود پوست شما ممکن است به طور گول زننده شروع به گرمی کند که نشانه ای از درگیری های جدی پوست است. اگر شما در این مرحله درمان سرمازدگی را شروع کنید سطح پوست ممکن است لکه لکه، آبی یا بنفش به نظر برسد با گرم کردن ممکن است سوزش، تورم و تاول پر از مایع پوست ۲۴ تا ۳۶ ساعت پس از گرم کردن ظاهر شود.

مرحله سوم

در سرمازدگی شدید یا عمیق تمام لایه های پوست ، از جمله بافت های زیرین تاثیر می گذارد شما ممکن است بی حسی فریبنده که در آن شما احساس ( سرما، درد و ناراحتی ) را تجربه می کنید تاول های بزرگ ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از گرم کردن قالب بافت به سیاه و سفید و سخت تبدیل می شود.

اگر هر یک از علائم بالا را داشتید دریافت کمک های مناسب مهم است اگر نشانه های سرمازدگی در برابر سرما و یخ زدگی نادیده گرفته شود، پس از آن ممکن است منجر به یک بیماری شناخته شده به عنوان هیپوترمی شود.

هیپوترمی زمانی رخ می دهد که هسته دمای بدن فرد به یک سطح پایین تر از ۹۵ درجه فارنهایت که در آن عملیات نرمال عضلانی و مغز اختلال می یابد این یک اورژانس پزشکی است و یک قاتل بالقوه است.
در نتیجه قطع جریان خون به منطقه خاصی از بدن شما قرار گرفتن در معرض سرما به اندازه کافی شدید به علت یخ زدگی می تواند منجر به هیپوترمی شود عدم درمان، هیپوترمی در نهایت منجر به شکست کامل قلب و سیستم تنفسی و منجر به مرگ می شود.

چه وقتی به دکتر مراجعه کنید

 • علائم و نشانه های سرمازدگی سطحی یا شدید – مانند پوست سفید یا کم رنگ، از دست دادن همه حس در مناطق آسیب دیده و یا تاول
 • افزایش درد، تورم، قرمزی یا ترشح در منطقه ای که یخ زده است
 • تب بیش از ۳۸ درجه سانتیگراد
 • سرگیجه، درد یا به طور کلی داشتن احساس بد
 • علایم جدید و غیر قابل توضیح (حداقل برای شما)

 

درمان سرمازدگی

مرحله اول از یخ زدگی، موجب تحریک پوست می شود اما آسیب دائمی ایجاد نمی کند. می توانید فرم های خفیف سرمازدگی را با اقدامات کمک های اولیه، از جمله به آرامی گرم کردن پوست با آب گرم درمان کنید. سرمازدگی شدید نیاز به معالجه پزشکی دارد با این حال ممکن است به پوست، بافت ها، عضلات و استخوان ها آسیب برساند و منجر به عوارضی چون عفونت و آسیب عصبی شود.

درمان سرمازدگی بسته به شدت سرمازدگی دارد از قرار گرفتن پوست در معرض بیشتر محافظت کنید اگر شما در خارج منزل هستید دست یخ زده را به طرف خود کشیده و آنها را به زیر بغل خود ببرید صورت، بینی یا گوش را با دست دستکش دار خشک پوشش دهید منطقه آسیب دیده را مالش ندهید و هرگز برف را بر روی پوست یخ زده نمالید.

مناطق یخ زده را به تدریج گرم کنید دست یخ زده و یا پاها را در آب گرم قرار دهید. مناطق دیگر را با یک پتوی گرم بپوشانید از حرارت مستقیم مانند اجاق گاز، لامپ گرمادهنده، شومینه و یا صفحه گرما استفاده نکنید چرا که می تواند سبب سوختگی شود.

روی پای یخ زده و یا انگشتان پا در صورت امکان راه نروید زیرا سبب خسارت بیشتر بافت می شود .
اگر پوست با گرم شدن سرخ می شود و یک احساس سوزن سوزن شدن و سوزش وجود دارد نشانه بازگشت گردش خون است اما اگر در طول گرم شدن بی حسی یا درد مداوم باقی بماند و یا اگر تاول ها توسعه یابد باید به دنبال درمان های پزشکی باشید.

پانسمان

هنگامی که پوست شما یخ زده، پزشک از پانسمان ضخیم و یا باند برای محافظت از پوست استفاده می کند اگر استخوان یا عضله درگیر باشد ممکن است بریس یا آتل لازم باشد برای کاهش تورم اندام را بالا ببرید.

دبریدمان

حذف بافت آسیب دیده ( دبریدمان ) به درمان مناسب کمک می کند پوست یخ زده باید عاری از بافت آسیب دیده ، مرده و یا آلوده باشد باید بافت سالم و مرده تشخیص داده شود پزشک ممکن است یک تا سه ماه قبل از خارج کردن بافت آسیب دیده صبر کند.

آب درمانی

می تواند به بهبود و تمیز نگه داشتن پوست و به طور طبیعی از بین بردن بافت های مرده کمک کند.

آنتی بیوتیک های خوراکی

اگر پوست به تاول آلوده گرفتار شود ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی تجویز شود.

داروهای ترومبولیتیک

این داروها ، مانند فعال کننده پلاسمینوژن بافتی ( TPA ) به منظور تلاش برای کاهش ضرورت قطع عضو، از طریق ( IV ) وریدی داده می شود این داروها می توانند خونریزی را شدید کنند و معمولا فقط در موقعیت های جدی و ظرف ۲۴ ساعت از قرار گرفتن در معرض سرمازدگی استفاده می شود.

جراحی

ممکن است در موارد شدید برای برداشتن بافت مرده و یا در حال فساد، عمل جراحی و یا قطع عضو لازم باشد.

درمان با اکسیژن پرفشار

اکسیژن درمانی پرفشار، شامل تنفس اکسیژن خالص در یک اتاق تحت فشار است.

خلاصه مقاله

سرمازدگی از طریق قرار گرفتن در هوای سرد به وجود می آید – بنابراین اولین راه پیشگیری حظور نیافتن در هوای بسیار سرد (حداقل به میزان طولانی) است. استفاده از لباس هایی که از خروج گرمای بدن جلوگیری کند دومین کاری است که باید بکنید. برای ناحیه صورت می توانید از شال های پشمی استفاده کنید. در نهایت اگر احساس کردید که پوست شما در حال یخ زدن و قرمز شدن است خود را سریعا به مکانی گرم برسانید تا از ادامه روند سرمازدگی و رسیدن به مرحله شدید جلوگیری کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت های مفید: قانون جذب - دارالترجمه - صادرات به عراق - سایت سلامت، تغذیه و زنان - جاهای دیدنی شیراز - دانلود سوالات آیین نامه رانندگی pdf - درمان چاقی - ابزار - تعمیرات ماشین لباسشویی - عمل بینی -ارتودنسی غرب تهران - لمینت دندان - هزینه ارتودنسی - قیمت ارتودنسی - خرید پکیج لاغری نیوشا - اصلاح طرح لبخند - بلیط هواپیما
به پارال طب در گوگل امتیاز دهید :)