علایم بارداری حالت تهوع

علایم بارداری

زن و شوهر وقتی می خواهند بچه دار شوند، یعنی شرایط آن را از قبل فراهم کرده اند. زنانی که می خواهند بدانند آیا حامله شده اند یا نه باید به علایم بارداری که در آنها به وجود می آید دقت کنند. جهت تشخیص علایم اولیه بارداری در هفته های اول بدون اینکه آزمایشی انجام دهید ما خواندن این مقاله را برای شما خانم ها پیشنهاد می کنیم. با توجه کردن به این علایم می توانید خودتان تشخیص دهید که حامله هستید یا خیر. با ما همراه باشید.

علایم حاملگی

برخی زوجین با اینکه علاقه‌ای به بچه دار شدن ندارند و اقدامات ضد بارداری را انجام داده اند اما این امکان وجود دارد که طی نزدیکی زن باردار شود. اگر علایم حاملگی که در ادامه مقاله به معرفی آنها خواهیم پرداخت را در خود مشاهده کنید این احتمال وجود دارد که شما حامله هستید. هر چه زودتر بارداری خود را تشخیص دهید، بهتر می توانید مراقبت های دوران بارداری را انجام دهید.

با اینکه تنها راه مطمئن برای تشخیص بارداری آزمایش خون بارداری است ولی می توان با شناخت برخی علایم این کار را خودتان در خانه و بدون نیاز به انجام آزمایش انجام دهید؛ نهایتا پس از اینکه به احتمال زیاد تشخیص شما بر حاملگی مثبت بود می توانید برای اطمینان آزمایش را انجام دهید.

قبل از اینکه شروع به خواندن علائم بارداری کنید این را بدانید که تغییرات در تمام خانم ها یکسان نیستند و این احتمال وجود دارد که برخی نشانه ها در شما وجود نداشته باشد ولی با این حال باردار باشید. بدین جهت اگر چند مورد از علایم را خود مشاهده کردید آن موقع احتمال بارداری در شما بیشتر خواهد بود و جهت اطمینان نهایی می توانید آزمایش بارداری را انجام دهید.

1- تاخیر پریود

یکی از مهم‌ترین نشانه های حاملگی به تاخیر افتادن زمان پریود است. اگر تقویم پریود در شما مرتب بوده و اکنون زمان آن عقب افتاده است، یکی از نشانه های اصلی باردار شدن است. البته شرایط دیگری مانند بیماری، استرس و اختلالات روحی نیز می توانند منجر به تاخیر افتادن عادت ماهانه شوند.

2- حالت تهوع

از دیگر نشانه های رایج تشخیص بارداری در زنان که به احتمال زیاد در برنامه های تلویزیون نیز دیده اید حالت تهوع و استفراغ می‌باشد. تهوع به طور معمول از هفته چهارم اتفاق می‌افتد . در این زمان ممکن است صبح ها دچار حالت تهوع شوید و یا برخی غذاها را که قبلا دوست داشتید را دیگر میلی به خوردن نداشته باشید. این دوره حدود 3 ماه طول می کشد و افراد بعد از ورود به ماه چهارم کاملا خوب می شوند.

3- تکرار ادرار

در دوران بارداری به دلیل وجود هورمون‌های بارداری و بزرگ شدن رحم به مثانه فشار وارد می شود و این احتمال وجود دارد که در طول شبانه روز تکرار ادرار در شما افزایش یابد. با افزایش جریان خون در ناحیه کلیه مثانه خیلی سریع پر می شود و این مورد باعث افزایش تعداد دفعات ادرار در مقایسه با گذشته خواهد شد. تکرار ادرار به طور معمول از هفته ششم بارداری آغاز می شود.

4- تغییرات پستان ها

از دیگر علایمی که می توان با آن به بارداری خود پی برد، تغییرات سینه ها و نوک پستان است. این تغییرات در طی 3 هفته اول بارداری خود را به وضوح نشان می دهد و پس از اتمام سه ماهه نخست از درد سینه ها به دلیل تطبیق پذیری بدن با هورمون‌های دوران بارداری کاسته می شود. حساسیت پستان ها را می توان از اولین علایم بارداری دانست که در زنان دیده می شود.
در بارداری پستان ها بزرگ‌تر و سفت شده و همچنین فرد احساس درد نیز می کند. در برخی موارد نیز نوک پستان ها تیره می شود. درکل می توان گفت که اگر تغییرات به وجود آمده در پستان ها بعد از نزدیکی بوده ( یک تا دو هفته بعد) باشد از علایم بارداری محسوب می شود.

5- احساس خستگی

اگر خستگی غیرقابل توضیح شدید دارید، می تواند نشانه ای بر حامله بودن شما باشد. در طول دوران بارداری با افزایش ترشح هورمون پروژسترون شخص احساس خستگی و خواب آلودگی خواهد داشت. احساس خستگی یکی از نشانه هایی هست که از ابتدا تا انتهای بارداری می تواند تداوم باشد؛ چراکه جنین از همان روزهای اول بارداری شروع به تغذیه از بدن مادر خواهد نموده و در ماه های پایانی نیز مادر باید وزن بچه درون شکم را با خود حمل کند.

6- یبوست

یبوست بیماری شایع دوران حاملگی است. زمانیکه شما حامله هستید سطح پروژسترون افزایش می یابد. پروژسترون باعث شل شدن عضلات گوارشی و کاهش حرکات روده می شود و در همان زمان سطوح هورمان هایی که باعث کمک به هضم غذا می شوند کاهش می یابد. یبوست مکرر و شدید می تواند منجر به بواسیر شود که یک مشکل دیگر شایع حاملگی است .

7- گرفتگی عضلات

در اوایل بارداری گرفتگی و درد عضلات زیر شکم و لکه بینی به صورت کم و به رنگ صورتی شایع است. همچنین برخی خانم های باردار سردرد و کمر درد را در این دوره تجربه می کنند.

8- تغییر حالات روحی بارداری

با تغییرات هرمونی در بدن و تاثیری که بر روی سیستم عصبی وارد می کنند، طبیعی است که در دوران حاملگی دچار تغییرات روحی شوید. البته این تغییرات و واکنش هایی که زنان از خود نشان می دهند می تواند در هر فرد متفاوت باشد؛ برخی دچار افزایش احساسات خوب یا بد می شود در عده ای افسرده و یا مضطرب می شوند.

9- حالت سرگیجه

در زنان باردار به دلیل کاهش فشار خون و کاهش قند خود حالت سرگیجه و ضعف رخ می دهد. البته این مورد می تواند به دلایل دیگری نیز اتفاق بیافتد و برای تشخیص حاملگی می توانید با سایر علایم بارداری مانند تاخیر زمان پریود، احساس خستگی ، تهوع صبحگاهی و… مقایسه کنید تا به نتیجه مشخص‌تری برسید.

10- ویار

اگر از یک نوع غذا که قبلا می خوردید و دیگر خوشتان نمی آید و هوس خوردن یک غذای خاص دیگری را دارید؛ ویار در بارداری می گویند. این تغییرات و علاقه به خوردن می تواند به غذاهای شیرین یا ترش باشد، همچنین در برخی زنان باردار دیده شده است که غذایی را که در اوایل بارداری به آن علاقه داشتند را در دوران انتهایی دیگر دوست نداشته و هوس خوردن غذاهای دیگری دارند. گفته می شود که تغذیه مادر در این دوران می تواند در علاقه کودک به آن غذاها نیز موثر باشد.

11- دل درد و انقباضات شکمی

از علایم اولیه بارداری ایجاد انقباض و دل درد شبیه دوران قاعدگی است که گفته میشود دلیل آن لانه گزینی تخمک لقاح یافته دردیواره رحم میباشد. اما اگر دل درد بیش ازحد و همراه با خونریزی باشد باید شخص حتما به پزشک مراجعه نماید.

12- خون ریزی لانه گزینی

دربرخی از خانم‌ها 6 تا 12 روز بعد از لقاح، وقتی جنین خود را به دیواره رحم می چسباند لکه بینی یا خون ریزی ملایم اتفاق می افتد که کم رنگ‌تر و رقیقتر از پریود می باشد. که البته اکثر زنان به دلیل تشابه آن با پریود، موضوع را جدی نمی گیرند. علاوه بر خونریزی ممکن است ترشحات سفید رنگ شیر که به دلیل ضخیم شدن دیواره واژن است در زنان دیده شود. البته این ترشحات طبیعی بوده ولی اگر حالت بد بو پیدا کند باید به پزشک مراجعه شود تا احتمال عفونت بررسی شود.

سخن پایانی

بعضی از زنان حامله یک یا چند مورد از این علامت ها را در خود احساس می کنند. حتی ممکن است علایم حاملگی که در یک زن دیگر مشاهده شده است برای شما این چنین نباشد و این موارد از یک زن با زن دیگر تفاوت دارد. همچنین برخی از علایم اشاره شده در این مقاله می توانند به دلایل دیگر رخ دهند یا با سایر بیماری ها اشتباه گرفته شوند. بنابراین تنها آزمایش خون (بتا اچ سی جی BhCG) می تواند با قاطعیت وقوع بارداری را مشخص کند و دیگر علایم تنها برای تشخیص خانگی مورد استفاده قرار می گیرد که باز هم تاکید می شود نتیجه آنها می تواند صحیح نباشد. درضمن اگر نتایج بارداریتان مثبت بود، ما برای شما آموزش های دوران بارداری از هفته اول شکل گیری جنین تا زمان تولد را تهیه کرده ایم که می توانید با مراجعه بخش بارداری هفته به هفته آنها را دنبال کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت های مفید: قانون جذب - دارالترجمه - صادرات به عراق - سایت سلامت، تغذیه و زنان - جاهای دیدنی شیراز - دانلود سوالات آیین نامه رانندگی pdf - درمان چاقی - ابزار - تعمیرات ماشین لباسشویی - عمل بینی -ارتودنسی غرب تهران - لمینت دندان - هزینه ارتودنسی - قیمت ارتودنسی - خرید پکیج لاغری نیوشا - اصلاح طرح لبخند - بلیط هواپیما - لیفت صورت - ترخیص کالا - عمل بینی
به پارال طب در گوگل امتیاز دهید :)