ماهی آلوده

مصرف ماهی آلوده سیستم ایمنی بدن را مختل می‌کند

در یک مطالعه جدید، پژوهشگران دریافتند آلاینده‌های زیست‌محیطی یافت شده در بدن ماهی، از خارج شدن سموم مضر توسط سیستم دفاعی بدن انسان، ممانعت به عمل می‌آورد. در سلول‌های بدن تمام حیوانات و گیاهان و همچنین انسان، پروتئینی وجود دارد که از پروتئین‌های موجود در غشای سلولی است و مانند یک پمپ غشایی عمل می‌کند.

این پروتئین توانایی زیادی هم در خارج کردن سموم از سلول‌های سالم و هم در بیرون راندن داروهای شیمی‌درمانی از سلول‌های سرطانی دارد. همچنین در برخی موارد سبب مقاوم شدن سلول‌ها نسبت به دارو می‌شود. دانشمندان با تمرکز بر آلاینده‌هایی که به طور معمول در خون و ادرار انسان و همچنین در بافت‌های عضلانی ماهی یافت شده بود، دریافتند که این آلاینده‌ها شامل ترکیباتی مانند آفت‌کش د.د.ت و مواد شیمیایی صنعتی هستند. تمام آلاینده‌ها سبب تضعیف توانایی این پروتئین در محافظت از سلول می‌شوند.

مثلا یکی از این آلاینده‌ها که معمولا به عنوان یک بازدارنده در فوم یا پلاستیک استفاده می‌شود، به روش مشابه داروهای شیمی‌درمانی و داروهای دیگر، به این پروتئین متصل شده و به جای آنکه به خارج از سلول منتقل شود، توانایی پروتئین را برای عملکرد دفاعی‌اش مهار می‌کند. مصرف ماهی آلوده می‌تواند سبب کاهش کارایی این سیستم دفاعی حیاتی در بدن شود.

محققان کشف کردند که تمام آلاینده‌ها سبب تضعیف توانایی پروتئین P-gp در محافظت از سلول ها می‌شوند. به عنوان مثال یکی از این آلاینده‌ها که معمولا به عنوان یک بازدارنده در فوم یا پلاستیک استفاده می‌شود، به روش مشابه داروهای شیمی درمانی و داروهای دیگر، به این پروتئین متصل شده و به جای آنکه به خارج از سلول منتقل شود، توانایی پروتئین را برای عملکرد دفاعی‌اش مهار می‌کند. مصرف ماهی آلوده می‌تواند سبب کاهش کارایی این سیستم دفاعی حیاتی در بدن شود.

محققان خاطرنشان کردند که نوزادان و لارو ماهی دو قشر آسیب‌پذیر در برابر این آلاینده‌ها هستند. به ویژه نوزادانی که از شیر آلوده مادر تغذیه می‌کنند، با دریافت غلظت بالایی از آلاینده‌ها و پروتئین محافظ سلول کمتر، بشتر از سایرین در معرض خطر هستند.

لاروهای ماهی نیز بر اثر آلوده شدن با این مواد، کارایی سیستم دفاعی بدن خود را در برابر هیدروکربن نفت در جایگاههایی که نفت نشت می‌کند از دست می‌دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت های مفید: قانون جذب - دارالترجمه - صادرات به عراق - سایت سلامت، تغذیه و زنان - جاهای دیدنی شیراز - دانلود سوالات آیین نامه رانندگی pdf - درمان چاقی - ابزار - تعمیرات ماشین لباسشویی - عمل بینی -ارتودنسی غرب تهران - لمینت دندان - هزینه ارتودنسی - قیمت ارتودنسی - خرید پکیج لاغری نیوشا - اصلاح طرح لبخند - بلیط هواپیما - لیفت صورت - ترخیص کالا - عمل بینی
به پارال طب در گوگل امتیاز دهید :)