مراقبت از مو

مراقبت از موها در بارداری

نکات مهم برای مراقبت از موهای بلند زنان در دوران بارداری و شیردهی.

تغییر موها در بارداری

رشد موها به طور طبیعی در طول 3 مرحله اتفاق می افتد: رشد فعال، استراحت و ریزش موها. در طول این دوره ها، به طور متوسط روزانه 100 تار مو ریخته خواهد شد. افزایش هورمون ها در طول بارداری بر رشد موهای شما اثر گذاشته، رشد موها افزایش یافته و ریزش آن کم تر می شود، به همین دلیل است که موها در بارداری بلندتر و پرپشت تر به نظر می آیند. نتایج یکی از مطالعات نشان می دهد که قطر موها در سه ماهۀ سوم بارداری به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از بعد از زایمان است. در برخی مواقع هم حالت موها در این دوران و بعد از آن تغییر کرده و ممکن است فر یا صاف تر شود. مکانیزم دقیق تغییر موها در بارداری مشخص نیست. تفکرات مختلفی در رابطه با این موضوع که آیا شکل فولیکول های مو تحت تأثیر بارداری قرار می گیرد یا نه وجود دارد.

دوری از مواد شیمیایی

اگر در اکثر مواقع موهای خود را رنگ، هایلایت و یا فر می کنید، باید در طول بارداری به موهای خود استراحت دهید. برخی از پزشکان عقیده دارند که به هیچ عنوان موها را نباید در طول بارداری رنگ کرد ولی برخی هیچ ممانعتی برای این کار قائل نیستند. در مقابل، برخی هم معتقدند که تنها باید در سه ماهۀ اول بارداری از رنگ کردن موها خودداری کرد.

چرا در این زمینه اختلاف عقیده وجود دارد؟ تعداد بسیار کمی از مطالعات حاکی از اثر رنگ مو و سایر مواد شیمیایی در طول بارداری هستند و احتمال کمی برای جذب و انتقال مواد شیمیایی از پوست سر و در نهایت انتقال آن به جنین وجود دارد.

یکی از محققان این حوزه می گوید: “به درستی مشخص نیست که آیا مواد شیمیایی از طریق پوست سر جذب می شوند یا نه، ولی منافذ بسیاری در پوست سر وجود دارد و به خصوص در صورتی که پوست سر ملتهب باشد، ممکن است ترکیبات شیمیایی به راحتی از خلال این منافذ عبور کنند”. به گفتۀ این محقق، هر چه کمتر از مواد شیمیایی در این دوران استفاده شود، بهتر است.

اگر به دلایل حرفه ای مجبور هستید که در این دوران از رنگ مو استفاده کنید، بهتر است از هایلایت و یا رنگ های طبیعی استفاده کنید. به گفتۀ محققی دیگر، رنگ طبیعی مثل حنا می تواند برای کسانی که می خواهند قسمت های خاکستری موهایشان را بپوشانند، مناسب باشد. از کراتینه کردن موها در بارداری خودداری کنید. مواد مورد استفاده برای این کار حاوی فرمآلدهید بوده و مضر است.

مراقبت از موها در بارداری

نیاز نیست در این دوران شامپو، نرم کننده، اسپری مو، ژل، موس، سشوار و یا اتو موی خود را کنار بگذارید، مگر اینکه بر طبق نسخۀ پزشک بخواهید از شامپوی ضد شوره استفاده کنید. قبل از استفاده از شامپوهای درمانی حتماً با پزشک خود مشورت کنید، چراکه بعضی از شامپوها در بارداری منع مصرف دارند. به گفتۀ یکی از محققان این حوزه، استفاده از شامپوهای ضد قارچ در بارداری بلامانع است.

برخی از بوها در بارداری می تواند برای خانم باردار آسیب رسان باشد و این در حالی است که بسیاری از محصولات مورد استفاده برای مراقبت از مو، بوهای تندی دارند. اگر شامپو یا اسپری مویی که استفاده می کنید بوی تندی دارد، آن ها را کنار گذاشته و از انواع بدون بوی این محصولات استفاده کنید.

تغییر موها بعد از زایمان

روزگار خوب موهای شما چند ماه بعد از بارداری تمام شده و تمام موهایی که در این دوران رشد کرده بودند شروع به ریزش می کنند. به گفتۀ یکی از محققان بعد از 3 تا 6 ماه از زایمان، ریزش قابل توجهی در موها اتفاق می افتد؛ این ریزش مو می تواند زیاد و نگران کننده و یا بسیار خفیف و بی اهمیت باشد. سپس، رشد موها به حالت طبیعی باز خواهد گشت و ریزش موها به میزان طبیعی قبل از بارداری باز می گردد؛ نگران نباشید و اطمینان داشته باشید که ریزش موی بعد از زایمان شما را کچل نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت های مفید: قانون جذب - دارالترجمه - صادرات به عراق - سایت سلامت، تغذیه و زنان - جاهای دیدنی شیراز - دانلود سوالات آیین نامه رانندگی pdf - درمان چاقی - ابزار - تعمیرات ماشین لباسشویی - عمل بینی -ارتودنسی غرب تهران - لمینت دندان - هزینه ارتودنسی - قیمت ارتودنسی - خرید پکیج لاغری نیوشا - اصلاح طرح لبخند - بلیط هواپیما
به پارال طب در گوگل امتیاز دهید :)