مصرف مکمل ها

مصرف بی‌رویه مکمل‌ها و خطر سکته قلبی

در خصوص مصرف مکمل ها تا چه اندازه اطلاعات دارید؟ آیا می دانید مصرف نادرست و زیاد این نوع مکمل ها می تواند موجب سکته قلبی شود؟ برای افزایش اطلاعات علمی پزشکی خود پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

«رسالت نظام سلامت، تامین و حفظ و ارتقای سلامت آحاد جامعه است و یکی از حیطه‌هایی که در ارتقای شاخص‌های سلامت نقش مهمی دارد، استفاده از فرآورده‌های تغلیظ‌ و فرموله‌شده مکمل‌ها شامل املاح، ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و ترکیبات مختلف ضروری برای گروه‌های مخاطب است…» این جمله‌ها بخشی از سخنان دکتر عباس کبریایی‌زاده، رئیس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران، بود که در نشست خبری «چهارمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی» عنوان کرد. این همایش قرار است با رویکرد «زن، مادر و کودک» به اهمیت و لزوم مصرف مکمل‌ها در دوران‌ مختلف زندگی زنان و کودکان بپردازد و از 8 تا 10 خرداد در مرکز همایش‌های بین‌المللی هتل المپیک برگزار شود.

دکتر کبریایی‌زاده درباره محورهای کلی این همایش گفت: «باید بپذیریم که الگوی زندگی بشر در طول سال‌های گذشته تغییر کرده و انسان از روستانشینی به سمت شهرنشینی سوق پیدا کرده است. با تغییر الگوی زندگی و الگوی تغذیه، نیاز بشر به ریزمغذی‌ها و فرآورده‌های ضروری که قبلا از راه غذاها و محیط طبیعی زندگی به دست می‌آورد، در قالب فرمول‌هایی الزامی شده است. ما سعی کرده‌ایم در همایش‌های مختلفی که تاکنون در حوزه مکمل‌ها برگزار شده، آگاهی‌های جامعه را در حوزه تخصصی پزشکی و در حوزه عمومی نسبت به مکمل‌ها افزایش بدهیم تا افرادی که مکمل‌ها را تجویز می‌کنند و افرادی که آنها را مصرف می‌کنند، نسبت به مواد مغذی مورد نیاز گروه‌های مختلف و داشتن زندگی سالم‌تر آگاهی بیشتری داشته باشند. همان‌طور که می‌دانید فیزیولوژی زنان در دوران مختلف زندگی تغییرات بیشتری نسبت به مردان دارد بنابراین ضرورت ساماندهی مصرف مکمل‌ها در زنان بیشتر است. قطعا ریزمغذی‌ها و ویتامین‌هایی که دختران جوان در دوران رشد و بلوغ به آنها نیاز دارند، با سایر افراد جامعه یکسان نیست.»
یکی از دغدغه‌‌های جامعه درخصوص مکمل‌ها قیمت‌های بسیار بالای انواع وارداتی آنهاست. رئیس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های رژیمی غذایی ایران در این همایش تصریح کرد که ما به عنوان تولیدکننده همیشه تلاش کرده‌ایم تولید را افزایش دهیم و دسترسی آحاد جامعه به‌خصوص زنان و کودکان کم‌توان را که بیشتر در معرض کمبود ریزمغذی‌ها و ویتامین‌ها قرار دارند، بیشتر کنیم.
دکتر کشاورز: قبل از بارداری کمبودهای تغذیه‌ای را جبران کنید
دکتر سیدعلی کشاورز، متخصص تغذیه، در این همایش گفت: «در هر جامعه‌ای زن، محور توسعه است. از زمانی توجه به تغذیه مادر در دوران بارداری و پیش‌‌ از آن مورد توجه قرار گرفت که گزارش‌های زیادی نشان ‌داد اگر مادر با آمادگی وارد دوره بارداری نشود و کمبودهای تغذیه‌ای خود را قبل از باردار شدن جبران نکند، با عوارض متعددی از جمله خطر سقط جنین روبرو خواهد بود. همچنین خطر مرگ و میر مادرانی که سوءتغذیه داشته‌اند هنگام زایمان بسیار زیاد است. از چنین مادرانی کودکانی با وزن کم متولد می‌شوند که خطر مرگ آنها در روزها، هفته‌ها و ماه‌های اول چند برابر کودکانی است که با وزن طبیعی به دنیا می‌آیند. سوءتغذیه دوران جنینی و پس از تولد به‌خصوص 2 سال اول زندگی تاثیر سوئی روی رشد مغزی کودک می‌گذارد که پس از این دوره قابل‌جبران نیست، بنابراین اگر می‌خواهیم افراد جامعه در آینده افرادی سالم و توانمند باشند باید توجه خاصی به تغذیه مادران داشته باشیم.»
مدیر گروه تغذیه بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه افزود: «با اینکه متخصصان تغذیه معتقدند انسان‌ها باید با برنامه و رژیم غذایی متعادل نیازهای غذایی روزانه خود را تامین کنند اما گاهی ممکن است افراد در شرایط خاصی قرار بگیرند که نیاز باشد علاوه بر رژیم غذایی از مکمل‌ها هم استفاده کنند. این نیاز را متخصصان تغذیه و پزشکان با توجه به شرایط و نتایج آزمایش بیمارانشان تعیین می‌کنند. متاسفانه ما کشوری در حال گذار تغذیه‌ای هستیم و رفتارهای سنتی پدران و مادرانمان یا در حال فراموشی است یا آنها را با برخی رفتارهای نادرست تغذیه‌ای جایگزین کرد‌ه‌ایم و از عواقب این‌کار بی‌خبریم. نان و پنیر و گردو همراه یک لیوان شیر صبحانه‌مان جای خود را به کیک و آبمیوه کارخانه‌ای و حتی نوشابه داده‌ و ناهار و شاممان با منوی فست‌فود و غذاهای چرب و پرکالری تکمیل می‌شود. فردی که در صبحانه، نان و پنیر می‌خورد، به ازای یک قوطی کبریت پنیر 300 میلی‌گرم کلسیم دریافت می‌کند. مادری که نه باردار است و نه شیر می‌دهد، روزانه به حداقل 800 میلی‌گرم کلسیم نیاز دارد و این میزان تامین نمی‌شود، مگر اینکه هر روز به اندازه کافی پنیر، ماست، شیر و… مصرف کند. طبیعتا مادری که به اندازه کافی لبنیات مصرف نمی‌کند، باید نیازش را از راه مکمل‌ها جبران کند. 30 سال پیش، مهم‌ترین نگرانی ما کم‌وزنی، لاغری، سوءتغذیه‌ و کمبودهای تغذیه‌ای بود اما امروزه به علت بدخوری‌ها با وجود اینکه شاهد افزایش وزن و چاقی هستیم، با گستردگی کمبود ریزمغذی‌ها مواجه‌ایم.»

وی افزود: «تحقیقات علمی نشان می‌دهد اگر جامعه‌ای دچار کم‌خونی گسترده باشد، 20 درصد از بازده تولیدش کاسته خواهد شد. یک خانم کم‌خون بی‌حوصله است، علاقه‌اش را به همسر و فرزندانش از دست می‌دهد و دقتش در کار کاهش و احتمال بروز حوادث در محیط کارش افزایش می‌یابد. یک کودک کم‌خون تمرکز و قدرت یادگیری‌اش را از دست می‌دهد و با کمبود روی دچار کوتاهی قد می‌شود. در این شرایط مصرف مکمل‌ها ضروری خواهد بود، اما بسیاری از افراد بر این باورند که مکمل مولتی‌ویتامین است پس برای بدن مفید است و مصرف خودسرانه آنها مشکلی ایجاد نمی‌کند، در حالی که این یک باور اشتباه است. اگر فردی رژیم غذایی متعادل و متنوعی داشته باشد و از این طریق ویتامین‌ها و املاح مورد نیازش را دریافت کند، دیگر نیازی به مصرف مولتی‌ویتامین نخواهد داشت. در این شرایط نه‌تنها مصرف مکمل مولتی‌ویتامین برای بدن مفید نیست بلکه مانند سم، مضر نیز خواهد بود. به عنوان مثال برخی مطالعات نشان می‌دهد اگر فرد بالای۵۰ سالی نیاز به مولتی‌ویتامین نداشته باشد اما بی‌رویه هرروز و مرتب از آنها استفاده کند، در معرض خطر افزایش سکته قرار می‌گیرد. همچنین مطالعات نشان می‌دهد مصرف بی‌رویه و طولانی‌مدت مکمل آهن در افرادی که مشکل فقر آهن ندارند، خطر سکته را افزایش می‌دهد، بنابراین یک خانم یائسه، یک فرد میانسال یا سالمندی که دچار کم‌خونی نشده دلیلی هم برای مصرف مکمل آهن ندارد.»
دکتر کشاورز با تاکید بر اهمیت مصرف برخی مکمل‌ها در دوران پیش از بارداری گفت: «یکی از مکمل‌های مفیدی که خانم‌ها باید ۳ ماه قبل از باردار شدن تا نیمه اول بارداری مصرف کنند، مکمل اسیدفولیک است تا از آسیب نخاعی جنین جلوگیری کند اما برخی مطالعات نشان می‌دهد مقدار زیاد و بیش از نیاز اسید‌فولیک خطر ابتلا به بیش‌فعالی را در کودک بالا می‌برد بنابراین نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد. همچنین در دوران بارداری به علت افزایش حجم مایعات بدن، نیاز مادر به آهن بیشتر می‌شود. مکمل آهن باید از ۴ ماهگی خانم باردار و تا ۶ ماه بعد از بارداری مصرف شود زیرا مطالعات علمی نشان می‌دهد ۵۰ درصد مادران باردار کم‌خون هستند. مولتی‌ویتامین‌های مخصوص دوران بارداری هم باید از ۴ ماهگی به بعد مصرف شوند زیرا مصرف این مکمل‌ها به‌خصوص ویتامین‌های A و D پیش از ۴ماهگی خطر ناقص‌الخلقه کردن جنین را به دنبال خواهند داشت بنابراین هیچ خانم بارداری نباید تا قبل از ۴ ماهگی مولتی‌ویتامین مصرف کند.»
دکتر جمشیدی: مصرف منطقی مکمل‌ها به فرهنگ‌سازی نیاز دارد
دکتر امیرحسین جمشیدی، مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو نیز با بیان اینکه هر آنچه که مجوز سازمان غذا و دارو دارد از فیلترها و آزمون‌ها سربلند بیرون آمده و فرقی نمی‌کند که تولید داخل باشد یا تولید خارج، تصریح کرد: «ما واردات و تولید را به‌عنوان 2 بازو در نظر می‌گیریم. فرآورده‌ای که داخل کشور وجود ندارد، با تعیین سیاست‌هایی وارد می‌شود. برخی تولیدکنندگان این محصولات را کپی می‌کنند و می‌سازند یا جرقه جدیدی در ذهنشان ایجاد می‌شود و این موضوع خیلی خوب است، بنابراین نمی‌توان یک حکم کلی در مورد محصولات داخلی و خارجی داد بلکه باید در مورد همه آنها فرهنگ‌سازی کرد و این کار وظیفه رسانه‌هاست.»
وی افزود: «متاسفانه ما در بسیاری موارد دچار افراط و تفریط می‌شویم و مصرف منطقی مکمل‌ها را نادیده می‌گیریم. این مساله در مورد طب سنتی و فرآورده‌های طبیعی هم وجود دارد و مردم نمی‌دانند چه مواقعی مکمل استفاده کنند و چه مواقعی استفاده نکنند. به عنوان مثال بسیاری از مشکلاتی که برای نوزادان ایجاد می‌شود به دلیل افزایش مصرف برخی مینرال‌ها و املاحی است که مادر به میزان زیادی در دوران بارداری از آنها استفاده کرده زیرا فکر می‌کرده برای خود و فرزندش مفید خواهد بود.»

دکتر جمشیدی ادامه داد: «مشکل دیگر ما مصرف خودسرانه مکمل ویتامین D است. ما به طور گسترده با کمبود ویتامینD در کشور مواجه هستیم و ۸۰ درصد مردم ایران به تفکیک شهر و روستا از کمبود این ویتامین رنج می‌برند. کمبود ویتامینD علاوه بر اینکه باعث نرمی و پوکی استخوان می‌شود، نقش مهمی در ابتلا به سرطان دارد و خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد بنابراین مصرف مکمل D برای افرادی که با آزمایش ثابت شده دچار کمبود هستند، الزامی است اما در صورتی که این ویتامین بیش از نیاز بدن مصرف شود، عوارض مهمی در بدن به جا می‌گذارد؛ از جمله اینکه می‌تواند باعث رسوب کلسیم در عروق قلب شود و مشکلات قلبی- عروقی به دنبال داشته باشد، بنابراین این‌طور نیست که چون بیش از ۸۰ درصد مردم دچار کمبود ویتامین D هستند، پس همه می‌توانند با هر مقداری که دلشان خواست از این مکمل استفاده کنند.» وی تاکید کرد: «سازمان غذا و دارو با توجه به نیازهای تغذیه‌ای کشور هر ساله جدول‌هایی را بر مبنای نیاز یک فرد ایرانی که در نقاط مختلف کشور زندگی می‌کند، تهیه می‌کند که میزان مصرف مکمل‌ها در آن توضیح داده شده است. به‌عنوان مثال، ما سقف میزان مکمل کلسیم D و آهن را به دلیل کمبودهایی که در جامعه داریم، افزایش داده‌ایم. با این حال مکمل‌ها باید با تجویز پزشک یا متخصص تغذیه در یک دوره مشخص و با دوز معین مصرف شوند.»

 

دکتر کبریایی‌زاده: مکمل ایرانی بخرید
دکتر عباس کبریایی‌زاده در پاسخ به این پرسش که شما مصرف مکمل کدام کشور را توصیه می‌کنید، گفت: «سازمان جهانی بهداشت توصیه‌ای دارد که مردم هر کشور ترجیحا فرآورده‌های طبیعی و مکمل‌های داخلی کشور خودشان را مصرف کنند زیرا فرآورده‌های مکمل اجزای متنوعی دارند که بعد از تولید نمی‌توان این اجزا را کنترل کرد. به همین دلیل تمرکز کشورها بر این است که فرآورده‌های مکمل را داخل کشور خودشان تولید کنند و و اگر هم مکملی را وارد می‌کنند، از چند برند معتبر وارد کنند تا اینقدر بازار مکاره و وسیعی نداشته باشند. خوشبختانه در ایران هم واردات مکمل‌ها طی یکی- دو سال گذشته به خوبی کنترل شده است. طبق شواهد بسیاری از مکمل‌های وارداتی که به اسم کانادا و آمریکا وارد کشور شده در کشورهای همجوار بسته‌بندی شده‌اند که خوشبختانه شناسایی شده‌اند.»

بد نیست بدانید مولتی‌ویتامین‌ها 7 جزء و گاهی تا 24 جزء دارند که امکان کنترل کیفی این اجزا بعد از تولید در آزمایشگاه‌ها به طور طبیعی وجود ندارد. از این‌رو، متقلب‌ها در دنیا به این مکمل‌ها فرآورده‌های غیرمجازی اضافه می‌کنند که اصطلاحا به آنها فرآورده‌های خیابانی گفته می‌شود بنابراین افرادی که می‌گویند وقتی مولتی‌ویتامین خارجی مصرف می‌کنند، سرخوش می‌شوند اما این حالت را پس از مصرف مولتی‌ویتامین ایرانی ندارند، بدانند که مکمل مصرفی‌شان تقلبی است و حالتی که به آنها دست می‌دهد، ربطی به مولتی‌ویتامین ندارد، بلکه نتیجه مواد تقلبی دیگر است. من به همه افراد توصیه می‌کنم حتما مولتی‌ویتامین ایرانی مصرف کنند زیرا ما می‌دانیم ماده اولیه این مکمل‌ها که از آلمان وارد می‌شود تحت نظارت وزارت بهداشت است و خیالمان راحت است که فرآورده‌های داخلی کاملا سالم و دور از هر گونه ماده جانبی دیگری هستند.

بررسی‌ها نشان داده بسیاری از مکمل‌های آهنی که سالیان سال در بازار ایران عرضه می‌شد و به طور رسمی هم وارد شده بود، آهن کافی نداشتند و کودک با مصرف آنها حتی دندان‌هایش سیاه نمی‌شد زیرا آهنی داخل مکمل‌ وجود نداشت و فقط شربتی بود که طعم توت‌فرنگی می‌داد، اما ما مطمئن هستیم قطره آهنی که در شرکت‌های داخلی تولید می‌شود، تحت نظارت مسوولان وزارت بهداشت است و آهن لازم را دارد. به همین دلیل ما موظفیم به تکنولوژی تولید مکمل‌ها در کشور کمک کنیم تا محصولاتی با کیفیت بالا تولید شود.»
دکتر حسن شکوهی، رئیس اتحادیه واردکنندگان مکمل‌های رژیمی نیز در تکمیل سخنان دکتر کبریایی‌زاده گفت: «بخشی از تولید مکمل‌ها فرهنگی است. همان‌طور که فرهنگ یک زن 70 ساله خارجی با یک زن 70 ساله ایرانی متفاوت است، مکمل مورد نیازش هم تفاوت خواهد داشت. در حال حاضر در اروپا مکمل‌هایی تولید می‌شود که در کشور ما قابلیت مصرف ندارند و برای ما مفید نیست. به همین دلیل هم توصیه مسوولان وزارت بهداشت، مصرف مکمل‌های داخلی است. ما در ایران با کمبود آهن و زینک روبرو هستیم که بسیاری از کشورهای تولیدکننده‌ مکمل‌ها این مشکل را ندارند بنابراین ما نمی‌توانیم از مکملی که آنها برای مردم جامعه خود تولید کرده‌اند، استفاده کنیم مگر اینکه با مجوز وزارت بهداشت مکمل‌هایی را وارد کنیم که به شرایط مردم ما نزدیک‌تر است.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت های مفید: قانون جذب - دارالترجمه - صادرات به عراق - سایت سلامت، تغذیه و زنان - جاهای دیدنی شیراز - دانلود سوالات آیین نامه رانندگی pdf - درمان چاقی - ابزار - تعمیرات ماشین لباسشویی - عمل بینی -ارتودنسی غرب تهران - لمینت دندان - هزینه ارتودنسی - قیمت ارتودنسی - خرید پکیج لاغری نیوشا - اصلاح طرح لبخند - بلیط هواپیما - لیفت صورت - ترخیص کالا - عمل بینی
به پارال طب در گوگل امتیاز دهید :)