هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری

از تغییرات جنین تا رژیم غذایی و تغذیه برای هفته چهارم بارداری. بایدها و نبایدهای هفته چهارم بارداری برای خانم های حامله و توصیه های لازم جهت مراقب از کودک در هفته 4 بارداری.

تغییرات جنین در هفته چهارم

این هفته آغاز دوره رویانی در جنین است. از حالا تا ده هفته دیگر تقریبا تمام دستگاههای بدن جنین شما تكامل یافته و شروع به فعالیت می كند. بنابراین در این مدت نسبت به عوامل زیان آور بسیار آسیب پذیر است.

در حال حاضر جنین شما از دو لایه خارجی (اپی بلاست) و داخلی (هایپوبلاست) تشكیل شده كه بعدها اعضا و دستگاه های بدن جنین را می سازند. جفت ابتدایی نیز از دو لایه تشكیل شده كه در حال حفر كردن تونل های بسیار ظریف و ایجاد فضاهایی در دیواره رحم شما هستند تا در آینده اكسیژن و كلیه مواد غذایی لازم را برای جنین تامین كرده و مواد زائد را دفع كنند، تقریبا در اواخر این هفته این سیستم شروع به كار خواهد كرد. گبولهای قرمز نیز در حال ساخته شدن هستند تا بتوانند اكسیژن را به تمام بدن كوچك جنین برسانند. در ضمن كیسه آب كه حاوی مایع آمنیوتیك است جنین را در بر گرفته و وی را از آسیبهای احتمالی در دوران بارداری محافظت خواهد كرد.

شما چگونه تغییر می کنید؟

در این هفته با استفاده از یك تست حاملگی خانگی می توانید مطئمئن شوید كه آیا باردار هستید یا خیر. اگر تست شما مثبت باشد بهتر است كه با پزشك خود تماس بگیرید یا اگر تاكنون انتخابی نداشتید پزشکی را برگزینید و یك قرار ملاقات برای اولین جلسه مراقبت های بارداری با وی بگذارید.

ممكن است به دلایل مختلف یا طبق نظر پزشك اولین قرار شما تا چند هفته دیگر به تعویق بیافتد. نگران نشوید و در این مدت تا حد امكان دارویی مصرف نكنید. اگر تاكنون مصرف ویتامینهای مخصوص دوران بارداری را شروع نكرده اید حتما اسید فولیك را روزانه میل كنید چرا كه چند هفته آینده دوران بحرانی تكامل جنین شما خواهد بود. جفت ابتدایی اكنون می تواند آنچه را كه در خون شما وجود دارد به بدن جنین برساند و از این نظر داروها، خوراكیها و هر آنچه را كه با آن در تماس هستید، با اهمیت می سازد.

اگر تست بارداری شما منفی شد، می توانید در چند روز آینده یك بار دیگر آزمایش را تكرار كنید. در بعضی از خانمهای باردار هنوز مقدار كافی هورمون بارداری ساخته نشده تا در آزمایش براحتی تشخیص داده شود. اگر هم در این چند روز قاعدگی در شما اتفاق افتاد می توانید در ماه آینده دوباره برای بارداری اقدام كنید. اما اگر تاكنون یك سال یا بیشتر و اگر بالای 35 سال سن دارید، 6 ماه است كه برای باردار شدن تلاش می كنید، بهتر است با پزشك خود مشورت كنید تا بررسی های لازم را جهت تشخیص احتمالی و علت ناباروری در شما و همسرتان انجام دهد. ممكن است نتایج این بررسی ها خوشایند نباشد ولی واقعیت این است كه اگر برای شما تشخیص ناباروری وجود داشته باشد آگاهی از آن و اقداماتی برای درمان سریعتر بهتر از تاخیر خواهد بود.

فعالیت های هفته

تهوع حاملگی یا ویار ممكن است زودتر از آنچه كه انتظار دارید به سراغ شما بیاید. می توانید چند بیسكویت خشك یا كراكر به همراه داشته باشید، آب نباتهای لیمویی یا آنتی اسیدهای جویدنی بعد از هر حمله استفراغ كمك كننده است. آدامسهای طعم دار نعناع و زنجبیل خشك شده نیز به تغییر ذائقه شما كمك خواهد كرد. بهتر است تعدادی از مواد فوق را به همراه یك پاكت یا كیسه نایلون برای استفراغ و تعدادی دستمال خشك یا مرطوب برای پاك كردن دهان در كیف، ماشین، میز كار یا هر جای دیگر داشته باشید.

رژیم غذایی و تغذیه هفته چهارم بارداری

کلسیم یکی از عناصر اصلی استخوان سازی و تشکیل دندان هاست، همچنین در تکامل سیستم گردش خون، سیستم عصبی و ماهیچه های نوزاد تاثیر بسزایی دارد. بدن شما به مقدار کافی کلسیم جهت رشد و تکامل جنین نیاز دارد. اگر بدنتان نتواند کلسیم کافی را از رژیم غذایی بگیرد، آن را از استخوان هایتان می گیرد که در آینده باعث تضعیف و یا پوکی استخوان می شود. لبنیات بهترین منبع کلسیم مورد نیازتان است. روزانه سه وعده از مواد لبنی مانند شیر کم چرب یا بدون چربی یا ماست استفاده کنید.

در طول حاملگی باید خود را برای اضافه وزن آماده کنید. این امر برای سلامت شما و کودک در حال رشدتان ضروری است. رفتن روی وزنه و روبرو شدن با افزایش وزن ممکن است برایتان سخت باشد. می‌توانید با تغذیه صحیح و کمی دقت وزنتان را کنترل کنید. اما برای برآورده ساختن نیازهای حاملگی باید وزن کافی را بدست آورید.

هر روز دو عدد خرما را ناشتا بخورید. در خرما سیزده ماده حیاتی و پنج نوع ویتامین وجود دارد که آن را به یک منبع غذایی غنی تبدیل می کند. کلسیم موجود در خرما عامل اصلی استحکام دندان هاست و فسفر آن نیز از عناصر تشکیل دهنده مغز و مانع ضعف اعصاب و خستگی است. همچنین پتاسیم موجود در خرما از ابتلا به زخم معده جلوگیری می کند.

نگران نباشید

اگر خلق و خوی شما در چند ماهه اول بارداری تغییر کرد، چندان تعجب نکنید زیرا موج هورمون ها بی شک روی احساساتتان تاثیر می گذارد. ممکن است احساس خستگی و عصبانیت بکنید. در این دوران اضطراب شما تا حدودی طبیعی است، اما اگر خیلی احساس نگرانی می کنید، در مورد ترس هایتان با همسر، اعضای خانواده یا دوستان مورد اعتماد خود صحبت کنید. یک بی خبری و ناآگاهی در رابطه با دوران بارداری و زایمان است پس سعی کنید با مطالعه و پرسیدن سوالات خود از افراد ذی صلاح اطلاعات خود را کامل کنید و تا حدود زیادی از ترس ها و نگرانی هایتان کم کنید.

بایدها

مراقبت از موها در طول این دوران امری کاملا ضروری است، خوب است تا هر روز موهای خود را شستشو دهید. بهتر است در این دوران از رنگ موهای طبیعی استفاده کنید چون رنگ موی شیمیایی ممکن است باعث عوارض جنینی و نوزادی شود. همچنین برای استحمام روزانه بهتر است از آبی استفاده کنید که درجه حرارت آن بین 29 الی 32 درجه سانتیگراد است زیرا افزایش دمای بدن مادر برای جنین مضر است.

نبایدها

استعمال هرگونه دخانیات در دوران بارداری بسیار خطرناک است. استعمال این مواد باعث عدم اکسیژن رسانی به جنین در حال رشد و بروز ناهنجاری های پیشرفته، زایمان زودرس، سقط جنین و کمبود وزن نوزاد می گردد. حتی اگر همسرتان یا یکی از اعضای خانواده سیگار می کشند از آنها بخواهید در فضای بیرون خانه، جایی که شما در معرض دود سیگار قرار ندارید، سیگار بکشند زیرا تحقیقات حاکی از آن است که دود سیگار شخص دیگر نیز می تواند برای جنین تان زیان آور باشد. هم چنین با توجه به نتایج برخی از تحقیقات استفاده مادر از دستگاه مایکرویو ممکن است برای جنین خطرساز باشد. بنابراین بهتر است به خصوص در ماه های نخست بارداری از دستگاه مایکرویو استفاده نشود.

تمرین ورزشی هفته 4 حاملگی

بر روی زمین به حالت چهار زانو بنشینید. با دست، فشار آرامی را به زانوها و یا داخل ران‌هایتان وارد کنید. پاها را برای 10 شماره نگهدارید، رها کرده و دوباره تکرار کنید. این تمرین را 4 تا 5 مرتبه انجام دهید. دست‌ها را زیر زانو قرار داده و زانوها را به سمت بالا فشار دهید (مقاومت زانوها در برابر فشار دست‌ها). تا 5 شمرده و رها کنید. تعداد شماره‌ها را تا جایی که می‌توانید زیاد کنید. این تمرین را دو بار در روز به تعداد 10 فشار انجام دهید. موجب تقویت قسمت تحتانی لگن می‌شود.

برای هفته های بعد می خواهید خود را آماده کنید؟ از صفحه بارداری هفته به هفته بازدید کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت های مفید: قانون جذب - دارالترجمه - صادرات به عراق - سایت سلامت، تغذیه و زنان - جاهای دیدنی شیراز - دانلود سوالات آیین نامه رانندگی pdf - درمان چاقی - ابزار - تعمیرات ماشین لباسشویی - عمل بینی -ارتودنسی غرب تهران - لمینت دندان - هزینه ارتودنسی - قیمت ارتودنسی - خرید پکیج لاغری نیوشا - اصلاح طرح لبخند - بلیط هواپیما - لیفت صورت - ترخیص کالا - عمل بینی
به پارال طب در گوگل امتیاز دهید :)