آلزایمر و پیشگیری

پیشگیری از آلزایمر با ورزش ملایم

بیماری آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که در نتیجه آن بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. در این مقاله برنامه ورزشی که می تواند در پیشگیری از ابتلا به آلزایمر مفید واقع شد، معرفی شده است.

پژوهشگران می‌گویند برای پیشگیری از ابتلا به زوال عقل که اثراتش با عنوان آلزایمر شناخته می‌شود، راهی بسیار ساده وجود دارد که ظرف ۱۲ هفته می‌تواند عملکرد حافظه را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. پژوهشات اخیر نشان می‌دهد ورزش ملایم اما مستمر می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

نقش وراثت در آلزایمر

در بسیاری از افرادی که با آلزایمر دست به گریبانند وراثت نقش اساسی داشته است. در واقع این افراد برای ابتلا به این بیماری استعداد ژنتیکی داشته‌اند. اما تقصیر همه چیز را نمی‌توان به گردن ژن‌ها انداخت. پژوهش‌ها نشان می‌دهند یک سوم موارد ابتلا به آلزایمر ناشی از عوامل خطرناکی مانند دیابت، چاقی، استعمال دخانیات، و کم‌تحرکی یا بی‌تحرکی است، و طبعا همه این موارد قابل پیشگیری است. آمار‌ها نشان می‌دهد نداشتن تحرک و فعالیت جسمانی شایع‌ترین عامل ابتلا به آلزایمر در جوامع توسعه‌ یافته است.
چرا نقش ورزش و فعالیت جسمانی تا این اندازه برجسته است؟

طبق نظر متخصصان انجمن آلزایمر آمریکا، فعالیت جسمانی مناسب جریان خون را در وضعیت مطلوب حفظ و اکسیژن لازم برای بدن را تامین کرده، و از این دو طریق به مغز کمک می‌کند که بهتر و موثر‌تر کار کند. از سوی دیگر، ورزش به صورت غیر مستقیم نیز در کاهش خطر ابتلا به آلزایمر نقش بازی می‌کند. در واقع، از آنجا که فعالیت جسمانی منظم خطر حمله قلبی، سکته مغزی، و دیابت را به میزان بسیار زیادی کاهش می‌دهد، خطر آلزایمر را نیز دور خواهد کرد، زیرا هر یک از این سه بیماری به تنهایی می‌تواند فرد را به کام آلزایمر بکشاند.

ورزش تا حدودی می‌تواند بخشی از مغز را که در اثر بیماری آلزایمر تحلیل رفته مجددا ترمیم و تقویت کند.

منظور از ورزش ملایم چیست؟

مطابق نظر متخصصان کلینیک کلیولند، هر نوع فعالیت منظم بدنی که بتواند ضربان قلب را بین ۵۰ تا ۶۰ درصد، نسبت به ضربان قلب در زمان استراحت، افزایش دهد ورزش ملایم به حساب می‌آید. به این ترتیب طیف وسیعی از ورزش‌ها و فعالیت‌های جسمانی را می‌توان ورزش ملایم‌ دانست. با این حال، متخصصان وب‌ام دی این تعریف را به الگوی دقیق‌تری تبدیل کرده‌اند تا تقریبا همه افراد در هر سن وسال و هر سطح درآمدی بتوانند انجامش دهند. این متخصصان می‌گویند اگر با سرعت حدود ۱۰۰ قدم در دقیقه بر زمین مسطح و هموار پیاده‌روی کنیم «ورزش ملایم» کرده‌ایم. به این ترتیب، بهترین برنامه ورزشی از نظر این متخصصان ۵ وعده ۳۰ دقیقه‌ای در هفته است که در هر وعده باید ۳۰۰۰ قدم برداریم. اما ۳۰ دقیقه ورزش در روز با چنین سرعتی ممکن است برای افرادی که مدت‌هاست ورزش نمی‌کنند دشوار باشد. به همین دلیل دکتر سایمون مارشال از دانشکده ورزش و علوم تغذیه در دانشگاه ایالتی سن دیه‌گو می‌گوید: «از آنجا که حداقل ۱۰ دقیقه ورزش ملایم در روز نیز می‌تواند مفید باشد، چنین افرادی بهتر است با همین ۱۰ دقیقه در روز، یعنی ۱۰۰۰ قدم در روز، آغاز کنند و رفته رفته میزان آن را افزایش دهند تا به ۳۰ دقیقه در روز برسند.»

راه‌های تشخیص آلزایمر

چنانچه شخص ۴ یا ۵ نشانه زیر را داشته باشد، باید به پزشک مراجعه کند.

  • اختلال حافظه که فعالیت های روزانه را دچار آشکار می‌کند.
  • ضعف بیان و استفاده از کلمات نامناسب برای صحبت کردن
  • گم کردن زمان مکان
  • اختلال در تصمیم‌گیری
  • اختلال تفکر ذهنی (حسابهای مالی – ارقام)
  • جا به جا کردن اجسام. مثلاً ساعت را روی گاز می‌گذارد
  • تغییرات در حالت و رفتار
  • انگیزه را از دست می‌دهند و بی توجه می‌شوند
  • تغییر شخصیت (منزوی شدن – عصبانی شدن)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت های مفید: قانون جذب - دارالترجمه - صادرات به عراق - سایت سلامت، تغذیه و زنان - جاهای دیدنی شیراز - دانلود سوالات آیین نامه رانندگی pdf - درمان چاقی - ابزار - تعمیرات ماشین لباسشویی - عمل بینی -ارتودنسی غرب تهران - لمینت دندان - هزینه ارتودنسی - قیمت ارتودنسی - خرید پکیج لاغری نیوشا - اصلاح طرح لبخند - بلیط هواپیما
به پارال طب در گوگل امتیاز دهید :)