دروغ گفتن کودک

چرا کودکان دروغ می گویند؟

کودکان به دلایل متعددی دروغ می گویند. شروع آن از حدود 2 سالگی به بعد است و معمولا در حدود سن شش هفت سالگی، کودکان از میزان دروغ گویی خود می کاهند. اما ادامه دروغ گویی بعد از سنین پنج شش سالگی می تواند نگران کننده باشد. باید عواملی را که باعث دروغ گویی کودک می شوند را شناسایی کنیم و آن عوامل را که عامل پناه جستن او به دروغ گویی است یا او را تشویق به دروغ گویی می کند را شناسایی و بر طرف کنیم.

دروغ گویی کودکان را نباید با دروغ گویی بزرگسالان مقایسه کرد. نوع نگاه و درک کودکان از مسایل با نگاه بزرگسالان متفاوت است. کودکان به دلایل زیر معمولا دروغ می گویند:

عدم تشخیص واقعیت از خیال:
واقعیت و خیال در زندگی کودکان زیر شش سال در هم تنیده شده است. در این سنین کودک ممکن است هر چه به ذهنش می رسد را به زبان بیاورد که گاهی اوقات بسیار غیر واقعی و اغراق آمیز هستند. در واقع دروغ کودک نشاندهنده نگرانی ها و آرزوهای او و نمایانگر چیزی است که کودک دوست دارد باشد و یا آن چیزی که می خواهد داشته باشد.

نداشتن توجه و تمرکز کافی:
گاهی کودک به علت نداشتن توجه و تمرکز نسبت به محیط پیرامون، مسایل را پس و پیش یا اشتباه روایت می کند، آنگاه ما تصور می کنیم دروغ می گوید.

نیاز به جلب توجه:
گاهی کودک زمانی که به نقطه ضعف یا حساسیت والدین خود پی می برد برای توجه والدین از آن استفاده می کند. یا کودک کارهایی را به دروغ به خودش نسبت می دهد تا با این ترفند بتواند توجه اطرافیان را جلب کند. کودکانی که مورد توجه والدین و اطرافیان خود قرار نمی گیرند دست به هر کاری می زنند.

الگو پذیری کودک از والدین:
دروغ گفتن و پنهان کاری والدین که خود نوعی از دروغ گفتن است، می تواند باعث الگوبرداری کودکان از آنها شود.

تحت فشار قرار دادن کودک برای گفتن جزییات:
گاهی تحت فشار قرار دادن کودکان برای گفتن جزییات دقیق یک ماجرا، آنها را وادار به دروغ گفتن می کند زیرا آنها را از تنبیه نجات می دهد.

ترس از والدین:
والدینی که کودک را تنبیه می کنند، کتک می زنند و یا نسبت به او پرخاشگری کلامی دارند شرایط را برای دروغ گویی کودک مهیا می کنند. کودک وقتی بر خلاف میل پدر و مادر عمل می کند، به دلیل ترس از تنبیه شدن به دروغ متوسل می شود در واقع دروغ وسیله ای دفاعی برای کودک می شود.

کمبود محبت:
زمانی که کودک به دلیل تغییرات در زندگی مانند به دنیا آمدن خواهر و برادر جدید، رفتن مهد کودک یا هر گونه جدایی از پدر و مادر احساس کمبود محبت می کند، سعی می کند با دروغ گویی توجه والدین را به سوی خود جلب کند.

داشتن دوست خیالی:
گاهی کودکان به دلیل تنهایی برای خود دوست خیالی خلق می کنند و با او صحبت و بازی می کنند، در چنین موارد به والدین توصیه می شود برای کودک خود همبازی پیدا کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت های مفید: قانون جذب - دارالترجمه - صادرات به عراق - سایت سلامت، تغذیه و زنان - جاهای دیدنی شیراز - دانلود سوالات آیین نامه رانندگی pdf - درمان چاقی - ابزار - تعمیرات ماشین لباسشویی - عمل بینی -ارتودنسی غرب تهران - لمینت دندان - هزینه ارتودنسی - قیمت ارتودنسی - خرید پکیج لاغری نیوشا - اصلاح طرح لبخند - بلیط هواپیما - لیفت صورت - ترخیص کالا - عمل بینی
به پارال طب در گوگل امتیاز دهید :)