مشکلات دهان و دندان باعث سکته مغزی می شوند

مشکلات دهان و دندان و بروز سکته مغزی

مشکلات دهان و دندان شما فراتر از دهان تان را تحت تاثیر قرار می دهد به همین دلیل محققان می گویند مراقبت از دندان ها به معنی مراقبت از سلامت کل بدن می باشد و یکی از شگفت انگیزترین ارتباط میان سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی فرد وجود دارد .

بیماری های دهان و دندان می تواند به بروز سکته مغزی هم ارتباط داشته باشد پس بایستی از این پس بیشتر به فکر سلامت دهان و دندان خود باشیم در این مطلب از پارال طب قصد داریم تا مشکلاتی که باعث بروز سکته مغزی در افراد می شوند را بررسی کنیم با ما همراه باشید.

مطالعات تحقیقاتی از کشورهای مختلف مانند آلمان، فرانسه، سوئد، هند، و کره نشان می دهد که درجات مختلفی از بیماری های لثه، باعث سکته مغزی می شوند.

بیماری خفیف لثه که موجب التهاب لثه می گردد، ژنژیویت نام دارد و بیماری جدی تر مربوط به لثه که موجب نابودی واقعی لثه ها می شود، پریودنتیت نامیده می شود.

پریودنتیت حاد می تواند منجر به پوسیدگی دندان و در نهایت از دست دادن آن شود. این سه نوع بیماری لثه همگی می توانند موجب سکته مغزی شوند، حتی در نوع خفیف که ژنژیویت می باشد.

تحقیقی جدید در سوئد به طور تصادفی 1676 نفر را طی یک دوره 26 ساله مورد پیگیری و بررسی قرار داد. طبق گزارش این پژوهشگران معلوم شد که ” التهاب لثه ارتباط آشکاری با سکته مغزی دارد.”

تحقیقی دیگر نشان داد افرادی که بیماری لثه به میزان متوسط یا حاد دارند نسبت به اشخاصی که بیماری لثه ندارند، میزان وقوع سکته مغزی در آنها بیشتر است، اما آنهایی که بیماری پریودنتیت حاد دارند، خطر سکته مغزی شان چهار برابر افرادی است که این بیماری را ندارند یا بیماری لثه در حد خفیف دارند.

پیشگیری از بیماری لثه و از دست دادن دندان با مسواک زدن مداوم، استفاده از نخ دندان، پرهیز از سیگار و مراجعه منظم به دندانپزشک میسر است

یافته های پژوهشی دیگر هم نشان داده است که داشتن بیماری پریودنتیت حاد و از دست دادن دندان، عامل مهمی برای وقوع سکته مغزی می باشد و حتی افرادی که بیشتر دندان های شان را از دست داده اند، احتمال سکته مغزی هم بیشتر است.

معلوم شده که از دست دادن دندان، عاملی برای سکته های مغزی خاموش می باشد. سکته مغزی خاموش، سکته ای است که شخص متوجه آن نمی شود چون نقص یا نارسایی آشکاری در بر ندارد. با این حال، به مرور زمان، وقوع پی درپی سکته های مغزی خاموش می تواند موجب مشکلات ناتوان کننده ای مانند زوال عقل گردد.

دندان-و-سکته-مغزی

مشکلات دندانی و نوعی سکته ی مغزی

یکی از مطالعات تحقیقاتی در آلمان که در نشریه Stroke منتشر شده نشان می دهد افرادی که بیماری لثه دارند، در معرض نوعی سکته مغزی هستند که به دلیل سدخونی مغزی رخ داده و به آن سکته مغزی خونریزی دهنده می گویند.

این نوع سکته مغزی، سکته ای است که به دلیل قطع جریان خون ناشی از لخته شدن خون در مغز رخ می دهد.

ارتباط مشکلات دندانی و سکته مغزی

مشکلات دندانی مانند ژنژیویت، پریودنتیت و از دست دادن دندان همگی منجر به التهاب می شوند و گاهی با عفونت همراه هستند. معلوم شده که عفونت ها، خطر سکته مغزی را بالا می برند که دلیلش هم احتمالا واکنش ایمنی بدن نسبت به عفونت است. بعضی وقت ها التهاب و عفونت می تواند احتمال لخته شدن خون را افزایش دهد و موجب سکته مغزی گردد.

مراقبت از دندان ها 

برخورداری از سلامت دندانی، به نفع سلامت عمومی بدن است. برای بسیاری از افراد، مراقبت دندانی وقت گیر و پرهزینه به نظر می رسد. پیشگیری از بیماری لثه و از دست دادن دندان با مسواک زدن مداوم، استفاده از نخ دندان، پرهیز از سیگار و مراجعه منظم به دندانپزشک میسر است.

اگر بیماری لثه زود و به موقع تشخیص داده شود، قابل درمان و کنترل شدنی است. اغلب، پاکسازی کامل در مطب دندانپزشکی توصیه می شود.

هزینه های موجود

یکی از بزرگ ترین دلایلی که افراد مراقبت چندانی از دندان های شان نمی کنند، هزینه بالای آن می باشد. اما به طور کلی هزینه مراقبت های دندانی، بسیار پایین تر از هزینه سکته مغزی است، چون سکته به قیمت ناتوانی ای تمام می شود که مجبورید تمام عمرتان با آن زندگی کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت های مفید: قانون جذب - دارالترجمه - صادرات به عراق - سایت سلامت، تغذیه و زنان - جاهای دیدنی شیراز - دانلود سوالات آیین نامه رانندگی pdf - درمان چاقی - ابزار - تعمیرات ماشین لباسشویی - عمل بینی -ارتودنسی غرب تهران - لمینت دندان - هزینه ارتودنسی - قیمت ارتودنسی - خرید پکیج لاغری نیوشا - اصلاح طرح لبخند - بلیط هواپیما - لیفت صورت - ترخیص کالا - عمل بینی
به پارال طب در گوگل امتیاز دهید :)