شپش موی سر

8 باور اشتباه در مورد شپش مو سر

شپش حشره بسیار کوچکی است که به مو و بخصوص موهای سر می چسبد که باعث خارش می شود. مانند بسیاری از بیماری ها در مورد شپش نیز باورهای اشتباهی میان مردم وجود دارد که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم تا دانسته های خود را در مورد این بیماری بیشتر و اصلاح کنید. با ما همراه باشید.

باورهای نادرست در مورد شپش

1. شپش تنها در موهای کثیف زندگی می کند

یکی از باورهای اشتباه و البته خیلی رایج تمیز یا کثیف بودن مو است. برای شپش ها فرقی نمی کند که موهای فرد تمیز یا کثیف ، پر پشت یا کم پشت و یا کوتاه یا بلند باشد. اما در موهای بلند روند درمان کمی طولانی تر می شود.

2. شپش سر ناقل بیماری است

این باور اشتباه است.شپش سر برخلاف شپش تنه، تنها روی سر انسان‌ها و میان موهایشان زندگی می‌کند و منتقل‌ کننده یا عامل بروز بیماری خاصی نیست اما از آنجایی که باعث خارش شدید می‌شود، آزاردهنده است و بهتر است شپش‌ها را از بین برد.

3. مخصوص موی کودکان است

به دلیل شایع بودن شپش در موهای کودکان برخی افراد این باور اشتباه را پذیرفته اند که شپش مخصوص کودکان است که باید گفت چنین نیست و اگر شما سرتان را به موهای کودکی که شپش دارد بچسبانید به شما نیز شپش ها به شما نیزمنتقل خواهد شد و دچار این بیماری خواهید شد.

4. ماندگاری شپش روی سر کودکان خانواده‌های فقیر بیشتر است

این باور هم اشتباه است. از آنجا که این بیماری از طریق تماس مستقیم می تواند منتقل شود این احتمال که فرزند شما از شخص دیگری این بیماری را بگیرد وجود دارد و ربطی به پولدار یا فقیر بودن ندارد. همچنین خانواده های مرفه اغلب به دلیل مشکلاتی که دارند زمانی کمی را برای کودک خود اختصاص می دهند – بنابراین تشخیص این بیماری در کودکان خانواده های مرفه ممکن است دیر شناسایی شود.

5. شپش می‌تواند وارد آب استخر شده و به دیگران منتقل شود

طبق بررسی ها شپش ها نمی توانند از طریق آب استخر منتقل شوند و این مورد نیز یکی دیگر از باورهای غلط می باشد.

6. شپش‌ها می‌توانند پرواز کنند و از روی سر یک فرد روی سر دیگری بپرند

شپش ها توانایی پرواز و پریدن را ندارند و تنها در صورت تماس مستقیم به دلیل سرعت بالای حرکت می توانند از سری به سری دیگر منتقل شوند.

7. حیوانات خانگی باعث انتقال هستند

افرادی که در منزل خود حیوانات خانگی نگهداری می کنند در صورت ابتلا به این بیماری، از اطرافیان خود پاسخی مبتنی بر اینکه حیوان خانگی باعث این بیماری بوده است دریافت می کند که جهت اطلاع به این گروه از مردم نیز باید گفت که این یک باور اشتباه است. شپش سر تنها مخصوص موی انسان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت های مفید: قانون جذب - دارالترجمه - صادرات به عراق - سایت سلامت، تغذیه و زنان - جاهای دیدنی شیراز - دانلود سوالات آیین نامه رانندگی pdf - درمان چاقی - ابزار - تعمیرات ماشین لباسشویی - عمل بینی -ارتودنسی غرب تهران - لمینت دندان - هزینه ارتودنسی - قیمت ارتودنسی - خرید پکیج لاغری نیوشا - اصلاح طرح لبخند - بلیط هواپیما
به پارال طب در گوگل امتیاز دهید :)