لازک

عمل چشم لازک چیست؟

لازک تفاوت های زیادی با سایر اعمال جراحی چشم دارد که در این مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت. اگر شما هم جزو افرادی هستید که صبح وقتی از خواب بیدار می شوید اول به دنبال عینک خود می گردید و بعد روز خود را آغاز می کنید، دیگر نگران این مساله نباشید چرا که علم چشم پزشکی با پیشرفت خود این مشکل را برطرف کرده است.

هدف از روش‌های لیزری برای اصلاح عیوب انکساری مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم، ایجاد تغییر در انحنای قرنیه است. درواقع با این تغییر می‌توان تصویری که روی شبکیه تشکیل نمی‌شده را روی شبکیه متمرکز کرد. این امر اساس اصلاح هرگونه عیب انکسار است. برای تغییر انحنای قرنیه می‌توان از 3 روش لازک، PRK و لیزیک استفاده كرد.

در حال حاضر جراحی عیوب انکساری به چند روش انجام می‌شود:

PRK و لازک

لازک و PRK از دیگر روش‌های اصلاح عیوب انکساری هستند. در این روش‌ها پوسته سطحی قرنیه که اپی تلیوم نامیده می‌شود، با استفاده از یک وسیله برداشته شده و سطح قرنیه لیزر می شود و لایه تراشیده شده ظرف چند روز خود به خود ترمیم می‌شود. پس از فمتولیزیک، این‌ها نیز جزء شایع ترین روش‌های اصلاح عیوب انکساری است.

لیزیک

در این روش ابتدا یک لایه بسیار نازک از سطح قرنیه برداشته می‌شود. این کار با استفاده از دستگاهی به نام میکروکراتوم انجام می شود. میکروکراتوم با سرعت بسیار بالا و به وسیله یک تیغ، لایه برداری را انجام می دهد. سپس چشم پزشک، لیزر را به میزان مناسب و بر مکان مشخصی از سطح قرنیه می‌تاباند تا انحنای قرنیه اصلاح شود. در پایان، لایه برداشته شده به جای خود بازگردانده می‌شود.

لازک

دوره نقاهت متفاوت است

دوره نقاهت عمل لازک بر حسب شماره چشم متفاوت است. بعضی بیماران بعد از 2 تا 3 هفته دید مطلوب خود را به دست می‌آورند. اما بعضی دیگر ممکن است بعد از 2 تا 3 ماه دید کامل پیدا کنند که این موضوع در افرادی که شماره آستیگمات یا نزدیک بینی بالایی دارند، بیشتر اتفاق می‌افتد زیرا لایه‌برداری بیشتری روی قرنیه‌شان صورت گرفته است.

البته این به این معنی نیست که در تمام دوران نقاهت فرد دید ندارد، بلکه تنها ممکن است کیفیت دیدش خوب نباشد. برای مثال ممکن است از دیدن سایه اطراف چراغ‌ها یا پخش نور به خصوص هنگام شب شکایت داشته باشد که اینها نیز به مرور زمان از بین می‌رود. در مورد عمل لیزیک، فرد معمولا در عرض چند روز دید مطلوب خود را به دست می‌آورد. ولی نمی‌توان تعداد روزهای این دوران را به طور دقیق تعیین كرد. طول این دوران بر اساس نوع عیب انکسار و میزان ضعیفی دید چشم و شرایط چشم بیمار متفاوت خواهد بود.

عمل جراحی لازک

– عوارض جانبی کمتر و احتمال عدم موفقیت کمتر

– عدم نیاز به شکاف قرنیه

– قرینه تضعیف نمی‌شود (پرده یا فلپ ساخته‌شده در لیزیک ممکن است تا 7 سال باقی بماند، انجام عمل لیزیک برای ورزشکاران، خلبانان جنگی یا هرکسی که قرینه چشم او در معرض آسیب‌دیدگی است بسیار پرخطر است)

– انجام آن آسان‌تر بوده و به دستیار نیاز نیست.

– جراح راحت‌تر می‌تواند این عمل را یاد بگیرد، منحنی یادگیری آن کوتاه‌تر است.

– این عمل را می‌توان بیش از یک مرتبه انجام داد.

عمل جراحی لیزیک چشم

– مناسب برای طیف گسترده‌تری از عیوب انکساری: +5D تا -12D (لازک +4D تا-8D)

– دوران بهبودی کوتاه‌تر: یک روز (دوره بهبودی پس از انجام عمل لازک 3 تا 4 روز طول می‌کشد)

– بهبود بینایی سریع‌تر اتفاق می‌افتد: یک روز (بهبود بینایی پس از انجام علم لازک بعد 3 تا 4 روز حاصل می‌شود)

– تثبیت بینایی سریع‌تر ایجاد می‌شود و نتایج آن نیز بهتر است.

– پس از انجام عمل لیزیک، ناراحتی‌ها کمتر بوده و عوارض جانبی ندارد.

منبع: الودکتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت های مفید: قانون جذب - دارالترجمه - صادرات به عراق - سایت سلامت، تغذیه و زنان - جاهای دیدنی شیراز - دانلود سوالات آیین نامه رانندگی pdf - درمان چاقی - ابزار - تعمیرات ماشین لباسشویی - عمل بینی -ارتودنسی غرب تهران - لمینت دندان - هزینه ارتودنسی - قیمت ارتودنسی - خرید پکیج لاغری نیوشا - اصلاح طرح لبخند - بلیط هواپیما
به پارال طب در گوگل امتیاز دهید :)